Endodoncja mikroskopowa

Ząb zakwalifikowany do leczenia kanałowego nie zawsze daje dolegliwości.

W niektórych przypadkach są one minimalne lub nie pojawiają się wcale, a jedynym objawem może być zmiana barwy zęba na sino-szary w jamie ustnej pacjenta. Najczęściej jednak stan zapalny miazgi objawia się jako silny ból zęba, samoistny, często wybudzający ze snu, o stałym natężeniu, ale o różnej częstotliwości. Silne środki przeciwbólowe nie są go w stanie do końca stłumić. Kiedy stan zapalny obejmie również tkanki okołowierzchołkowe zęba, pojawiają się dolegliwości bólowe na nagryzanie oraz charakterystyczne uczucie wysadzania zęba z zębodołu („ząb za wysoki”). Czasem może dojść do niewielkiego obrzęku tkanek otaczających ząb, gdy bakterie pochodzące z jego wnętrza "przedostaną się" do okolicznych struktur anatomicznych.

Jak przebiega leczenie kanałowe w Biniek Clinic?

Po przeprowadzeniu dokładnego wywiadu stomatologicznego pacjent podpisuje zgodę na leczenie kanałowe oraz wykonywane jest zdjęcie rentgenowskie. Leczony ząb izoluje się od środowiska jamy ustnej za pomocą specjalnej gumy-koferdamu. Następnie lekarz usuwa próchnicę i z użyciem mikroskopu wykonuje odpowiednie "wejście" we wnętrzu zęba, do komory miazgi. W kolejnym etapie dochodzi do wyeliminowania jej zapalenia, opracowywania kanałów korzeniowych, usunięcia zainfekowanej miazgi oraz dokładnym oczyszczeniu i poszerzeniu kanałów w celu wyeliminowania z nich bakterii na całej długości kanału. Odbywa się to z pomocą specjalistycznego sprzętu, endometru, który mierzy tę długość. Opracowywane kanały są obficie płukane specjalnymi preparatami, aby zapobiec dalszemu rozwojowi bakterii.

Następnie lekarz przystępuje do wypełniania kanałów korzeniowych biozgodnym materiałem, gutaperką. Prawidłowość przeprowadzonego lekarz ocenia na podstawie zdjęcia RTG.

Jak przebiega leczenie kanałowe w Biniek Clinic?
Jednowizytowe leczenie kanałowe? Możliwe, ale nie zawsze!

Jednowizytowe leczenie kanałowe? Możliwe, ale nie zawsze!

Obecna technologia używana podczas leczenia jest na tyle zaawansowana, że całe kanałowe leczenie można przeprowadzić podczas jednej lub dwóch wizyt. Jeśli natomiast wystąpiło ostre zapalenie, lepsze wydaje się leczenie kilkuwizytowe, w celu wyciszenia stanu zapalnego a w kanały zęba wprowadza się wtedy antybiotyk, aby zapobiec rozwojowi bakterii. W przypadku zmian okołowierzchołkowych w kości należy poczekać do ich wygojenia, kontrolując w trakcie leczenia ich wielkość przy pomocy RTG. Czasem choć rzadko, przy przewlekłym i uporczywym stanie zapalnym niereagującym na stosowane wkładki lecznicze konieczne może okazać się usunięcie zęba. Długość leczenia zależy również od ilości kanałów w zębie oraz ich anatomii. Urządzenia do maszynowego opracowania kanałów, mikroskop oraz technika wypełniania kanałów na ciepło gutaperką, pozwalają znacznie zminimalizować czas pracy i często nie doprowadzić do usunięcia zęba.

Czy leczenie kanałowe boli?

Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym, które eliminuje dolegliwości bólowe. Czasem, w przypadku martwej miazgi, nie ma konieczności podawania znieczulenia przez stomatologa, ponieważ ząb nie posiada już unerwienia, które przewodzi impulsy bólowe. Jego żywotność została utracona i tej sytuacji pacjent nic nie odczuwa.

Mikroskop - idealne rozwiązanie w leczeniu endodontycznym

Endodoncja mikroskopowa to nowoczesna, dynamicznie rozwijająca się i bardzo precyzyjna metoda leczenia. Wskazaniem do niego może być nietypowa anatomia zęba, ewentualne zwężenia lub perforacje kanałów korzeniowych.

Wykorzystanie mikroskopu pozwala na niezwykle dokładną rewizję jamy zęba oraz opracowanie kanałów zębowych dzięki wielokrotnemu powiększeniu oraz równomiernym i jednolitym oświetleniu pola zabiegowego. Dzięki temu stomatolog ma pełny wgląd do wnętrza komory zęba i w kanały korzeniowe pacjenta, może ocenić ich kształt i ewentualne uszkodzenia, których ze względu na małe rozmiary nie widać gołym okiem. Wszystko to przekłada się na wysoką skuteczność mikroskopowego leczenia kanałowego, w trudnych przypadkach pozwalając zapobiec konieczności usunięcia chorego zęba. Ten rodzaj leczenia wybitnie podnosi jakość wykonywanej pracy i zdecydowanie ułatwia postępowanie reendo (ponowne leczenie kanałowe).

Często po dokładnym opracowaniu próchnicy i leczeniu kanałowym, gdy pozostało niewiele zdrowych tkanek i korona zęba może nie sprostać siłom żucia, konieczne wydaje się wykonanie korony protetycznej, aby uchronić ząb przed ewentualnym pęknięciem lub odłamaniem jego fragmentu. Natomiast, w przypadku gdy po eliminacji zapalenia miazgi oraz dokładnym usunięciu próchnicy pozostała znaczna ilość zdrowych tkanek zęba, ubytek wypełnia się materiałem kompozytowym na jednej wizycie w celu ostatecznego zakończenia leczenia.

Wskazania do leczenia kanałowego pod mikroskopem:

  • usuwanie złamanych narzędzi
  • resorpcje korzeni zębów
  • zęby po urazach
  • usuwanie wkładów koronowo-korzeniowych
  • udrażnianie wąskich, trudnych do zlokalizowania, zobliterowanych i zakrzywionych kanałów,
  • leczenie kanałowe zębów z niezakończonym rozwojem korzeni
  • zamykania perforacji dna komory i kanałów korzeniowych
  • diagnostyki złamań korzenia i pęknięć dna komory zębów wielokorzeniowych.

Endodoncja

Poczytaj o stomatologii

Poczytaj więcej




wpisz: xqrw

Nasza strona korzysta z plików cookies w celach zbierania statystyk odwiedzin.

X