Wyrzynanie ósemek-jak długo trwa, czy boli i jak sobie pomóc

Czyli cała prawda o zębach mądrości

Zęby mądrości, czyli ósemki, z inteligencją nie mają nic wspólnego i nie dodają rozumu. W wielu przypadkach mogą one stanowić duży problem, ponieważ, kiedy rosną, często towarzyszą temu dolegliwości bólowe i duży dyskomfort. U niektórych osób, ósemki są także bardzo szybko atakowane przez próchnicę i mogą wywoływać stany zapalne w jamie ustnej, ponieważ często rosną w niekorzystnym położeniu uniemożliwiającym precyzyjne czyszczenie.

Zęby mądrości-kiedy mogą się pojawić?

Ostatnie zęby trzonowe, zęby mądrości, wyrzynają się późno, bo pomiędzy 15 a 25 rokiem życia. U niektórych osób pojawiają się jednak nawet w wieku 40 lat. Wyrastanie ósemek często jest przyczyną bólu. Zęby mądrości nie pojawiają się jednak u każdego. Niekiedy dochodzi jedynie do rozwoju np. dwóch ósemek. Klasyfikowane są jako uzębienie szczątkowe. Zatrzymana ósemka czasem może wyrzynać się całe życie.

Z racji tego, iż zajmują ostatnie miejsce, to aby ósemka wyrosła, bardzo często w łuku zębowym brakuje na nią miejsca. W większości przypadków wyrzynanie się ósemek powoduje komplikacje oraz ucisk na zęby sąsiednie .

Zęby mądrości niestety często są przyczyną dolegliwości bólowych samoistnych lub podczas przeżuwania pokarmu, oraz powodują rozwój infekcji w obrębie szczęki lub żuchwy.

Ząb mądrości – objawy wyrzynania się

Rosnące zęby powodują silny ból i szereg innych dolegliwości. Dlaczego tak się dzieje? Jest to spowodowane ich wyrastaniem po zakończonym etapie formowania się szczęki i żuchwy. Zęby mądrości mocno napierają na tylną część żuchwy, powodując rozległy dyskomfort zwłaszcza w dolnym łuku zębowym.

Ósemki rosną etapami, dlatego dolegliwości bólowe mogą nawracać, a następnie utrzymywać się od kilku do nawet kilkunastu dni. W początkowym etapie uczucie rwania ogranicza się jedynie do miejsca wyrastania zęba. Dziąsło staje się mocno zaczerwienione i wrażliwe na dotyk. Z czasem może pojawić się miejscowa opuchlizna, a nawet delikatny wysięk zapalny spod kaptura dziąsłowego odczuwany w jamie ustnej jako dziwny posmak.Narastające dolegliwości powodują również ból ucha, trudności z żuciem i połykaniem jedzenia. Normalnym objawem jest brak możności swobodnego otwarcia ust (szczękościsk). Gdy rosną zęby mądrości, może się również pojawić ból gardła i błędnie wskazywać na infekcję górnych dróg oddechowych.

Leczenie kanałowe ósemek czy usuwanie ósemek?

Silne dolegliwości bólowe zęba mądrości ,powiększone węzły chłonne mogą wskazywać na zaawansowany stan zapalny. Muszą być wtedy poddane działalności leczniczej polegającej na leczeniu zachowawczym bądź usunięciu ósemki. Konieczne jest wykonanie zdjęcia rentgenowskiego szczęki i żuchwy, czyli zdjęcia pantomograficznego. Pozwoli ono ocenić jak położone są zawiązki ósemek ,co jest przyczyną bólu zęba oraz czy proces wyrzynania ma szansę na szczęśliwy finał.

Stanom zapalnym dziąsła związanym z trzecimi zębami trzonowymi często towarzyszy rozwijająca się próchnica i konieczne może okazać się leczenie kanałowe. W przypadku ósemki nie jest to jednak proste ze względu na trudny dostęp i często skomplikowaną anatomię systemu korzeniowego.Infekcja zwykle objawia się nieprzyjemnym zapachem z jamy ustnej. Dodatkowo może wystąpić wysoka gorączka.

W ostrych stanach zapalnych na dziąśle często pojawia się ropień, wtedy po wyciszeniu ostrego przebiegu infekcji najlepszym rozwiązaniem jest usuwanie zębów mądrości. Początkowe stany zapalne ósemki często są mylone z wczesnym stadium anginy lub zapaleniem ślinianek. Ostateczną decyzje czy usuwać ósemki podejmuje chirurg stomatologiczny.

Rosnący ząb mądrości – jak uśmierzyć ból?

Zdarza się, że podczas wakacji lub wypoczynku zaczyna boleć nas ząb. Często okazuje się, że jest to wyrzynająca się ósemka. Będąc poza domem nie mamy możliwości wizyty u swojego stomatologa, a umówienie natychmiastowej konsultacji u kogoś najbliżej naszego miejsca pobytu też nie zawsze jest łatwe. Jak zatem można sobie doraźnie pomóc w takiej sytuacji?

Prawidłowo wyrzynający się ząb mądrości nie powinien boleć oraz powodować dyskomfortu. Często jednak wywołuje ból głowy czy ucha, szczękościsk, opuchliznę. Przyczyną takich objawów może być utrudnione wyrzynanie spowodowane zbyt małym miejscem w łuku zębowym oraz grubą, zbitą tkanką kostną nad wyrzynającym się zębem. Jak więc pomóc sobie doraźnie, kiedy ból jest nieustępliwy, a my nie mamy możliwości aby pojawić się u stomatologa..

Wyrzynające się zęby mądrości powodują silny i promieniujący ból, utrudniający normalne funkcjonowanie. Jednym ze skuteczniejszych sposobów jest miejscowe stosowanie maści przeciwzapalnych i przeciwbólowych.Pomocne mogą okazać się również zimne okłady policzka w okolicy problematycznych zębów.Niewskazany jest wysiłek fizyczny oraz palenie papierosów. Niektóre produkty dostępne są bez recepty, a ich aplikację można powtarzać nawet kilka razy dziennie.

Ból zęba mądrości można załagodzić stosując leki przeciwbólowe i przeciwzapalne bez recepty np ibuprofen lub paracetamol. Pomocne w łagodzeniu dolegliwości związanych z wyrzynaniem się ósemki są również płukanki na bazie chlorheksydyny. Wykazuje ona silne działanie przeciwbakteryjne, utrzymujące się kilka godzin.

Podstawą leczenia stanu zapalnego w okolicy wyrzynającego się zęba jest niedopuszczenie do zalegania resztek pokarmowych w kieszonkach dziąsłowych wokół wyrzynających się zębów, regularne czyszczenie danej okolicy oraz dokładne płukanie kieszonek. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest zakup irygatora, który dzięki odpowiedniemu ciśnieniu jest w stanie dokładnie oczyścić problematyczną okolicę zęba mądrości.

Do płukania można używać naparów ziołowych, które dodatkowo mogą wywierać działanie lecznicze. Niektóre zioła, takie jak rumianek czy szałwia, mają właściwości przeciwzapalne. Jamę ustną należy płukać naparem wykonanym z łyżeczki ziół. W podobny sposób działają również np. goździki. Goździkom przypisuje się działanie przeciwbólowe i znieczulające.

Pomoc z apteki..

Są jednak sytuacje, kiedy domowe sposoby na ból zęba nie działają. Warto wtedy sięgnąć po żele dostępne bez recepty w aptece, które skutecznie przyniosą ulgę w dolegliwościach dziąseł. Pomocny może okazać się balsam Szostakowskiego lub inne preparaty ziołowe, czasem z domieszką niewielkiej ilości środka znieczulającego. Dobrze jest zwrócić uwagę, czy proponowany nam preparat działał przeciwzapalnie i przeciwbólowo, a także odkażająco. Stosowanie takiego żelu pozwoli zmniejszyć bolesne objawy i pieczenie oraz wytrwać do wizyty u stomatologa.

Należy pamiętać, że nic nie zastępuje porady lekarskiej i decyzja dotycząca leczenia należy zawsze do lekarza. Farmaceuci nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z doraźnych porad dotyczących zębów mądrości, a decyzje o udzielaniu świadczeń zdrowotnych musi podejmować zawsze lekarz na podstawie badania jamy ustnej oraz zdjęć radiologicznych.

Gdy ból i stan zapalny nawraca wielokrotnie z coraz większą siłą...

Na podstawie zdjęcia pantomograficznego, możemy ocenić czy zatrzymane zęby mądrości mają szansę na prawidłowe wyrznięcie.Czasem jednak, ósemki z powodu braku miejsca w jamie ustnej umożliwiającego ich pojawienie się i prawidłowe ustawienie muszą zostać usunięte.

Nawracający stan zapalny zębów mądrości, który objął kość otaczającą trzecie zęby trzonowe jest również wskazaniem do podjęcia decyzji o usunięciu ósemki.Zabieg ten zwykle odbywa się w znieczuleniu miejscowym, powinien być wykonywany przez doświadczonego chirurga stomatologicznego lub szczękowo-twarzowego.Usuwanie ósemek kończy zwykle założenie szwów, czasem niezbędna jest pozabiegowa antybiotykoterapia.

Powrót

Artykuły blogowe

Poczytaj więcej

Nasza strona korzysta z plików cookies w celach zbierania statystyk odwiedzin.

X