Czym jest korona protetyczna?

Czym jest korona protetyczna?

Korona protetyczna to stałe uzupełnienie protetyczne, pozwalające na odbudowę zębów, które uległy znacznemu zniszczeniu np. w wyniku zaawansowanej próchnicy lub złamania. Wykonuje się je w sytuacjach, gdy korony zęba nie można już zrekonstruować materiałem kompozytowym. Korona stanowi pewnego rodzaju "nakładkę", którą cementuje się do uprzednio przygotowanej w odpowiedni sposób powierzchni zęba.

Korona protetyczna wykonywana jest z bardzo wytrzymałych materiałów, przez co zapewnia wytrzymałość mechaniczną zęba podczas rozdrabiania pokarmów, odtwarza naturalny kształt, funkcję i kolor zęba oraz estetykę uśmiechu.

W przypadku mocno zniszczonych zębów, które nie będą mogły utrzymać korony, w korzeniu zęba po uprzednim leczeniu kanałowym umieszcza się wkład koronowo-korzeniowy (zwykle metalowy lub z włókna szklanego).

Rodzaje koron protetycznych, którą wybrać?

Korona porcelanowa na metalu, jak sama nazwa wskazuje, składa się z podbudowy metalowej, na którą następnie napalana jest porcelana. Najczęściej stosowanymi materiałami do podbudowy są stopy metali nieszlachetnych (np. chrom, kobalt). Korony porcelanowe na metalu są bardzo trwałym i sprawdzonym typem koron. Dlatego idealnie sprawdzają się w odcinkach bocznych łuku zębowego. Wskazane są do wykonania prac łączonych (zatrzaski), kiedy osadzane i projektowane są wraz z protezami szkieletowymi.

Z punktu widzenia estetyki uzupełnienia te nie zawsze spełniają oczekiwania pacjentów i lekarzy. Metal podbudowy jest nieprzezierny, nie posiada naturalnego przenikania światła przez swoją strukturę, co może powodować nieco sztuczny i matowy wygląd odbudowy. Ponadto mniejsza grubość napalanej porcelany w okolicy przyszyjkowej zęba, może z czasem powodować przeświecanie metalu przez brzeg dziąsła, powodując jego nieestetyczne, szarawe zabarwienie. Ponadto u niektórych pacjentów, metal może powodować reakcje alergiczne, objawiające się zaczerwienieniem dziąsła otaczającego koronę.

Korona porcelanowa na podbudowie cyrkonowej

W tym przypadku korony porcelanowej na podbudowie cyrkonowej czapeczka pokrywająca ząb jest wykonana z tlenku cyrkonu, na który napalana jest warstwowo porcelana. Przezierność korony porcelanowej na cyrkonie jest zbliżona do tej, jaką mają naturalne zęby. Jednocześnie cyrkon jest materiałem ceramicznym, który ma wytrzymałość metalu, a w przeciwieństwie do niego w znacznie mniejszym stopniu przyciąga osad nazębny. Zwiększa to higienę w jamie ustnej oraz minimalizuje ryzyko zapaleń przyzębia. Dlatego też nawet biorąc pod uwagę, że z wiekiem dochodzi do wędrówki dziąsła i obnażenia korzenia, korona porcelanowa na cyrkonie zachowuje cały czas swoją wysoką estetykę. Tlenek cyrkonu dodatkowo nie wywołuje żadnych niekorzystnych efektów ani odczynów alergicznych, a ponadto nie podrażnia także tkanek.

Ze względu na to, że cyrkon jest ceramiką najwyższej klasy, charakteryzuje go niezwykła jakość i wytrzymałość. Gwarantuje on wysoki stopień szczelności korony oraz przyleganie do zęba, ponadto tlenek cyrkonu jest materiałem biozgodnym (od ponad 30 lat jest również wykorzystywany do wykonywania endoprotez stawów biodrowych), który nie wywołuje uczuleń u pacjentów.

Cyrkon w porównaniu do standardowych koron wykonywanych z metalu i porcelany zapewnia najbardziej naturalny wygląd. Jako jedyny materiał posiada biały kolor, dzięki temu światło załamuje się na powierzchni zęba, tak samo jak w przypadku zęba naturalnego. Umożliwia to bardziej precyzyjne i efektywne dobranie koloru korony tak, aby doskonale komponowała się z resztą uzębienia. Korony cyrkonowe charakteryzują się ponadto małą przyczepnością płytki bakteryjnej, co minimalizuje w znacznym stopniu ryzyko pojawienia się próchnicy pod koroną. Dodatkowo materiał ten jest też dobrym izolatorem ciepła i zimna. Z tlenku cyrkonu można wykonać korony zarówno w odcinkach przednich, jak i w wymagających odcinkach bocznych uzębienia. Podsumowując, korony cyrkonowe, łączą jakość z doskonałym efektem estetycznym.

Czy korony zębowe metalowo-porcelanowe i cyrkonowo-porcelanowe ciemnieją?

Porcelana stomatologiczna wykorzystywana do tworzenia koron jest niezwykle odpornym materiałem i do tego mało nasiąkliwym. Sprawia to, że korona protetyczna jest znacznie bardziej odporna na działanie czynników chemicznych niż naturalne tkanki zęba. Ma także znacznie mniejszą zdolność do gromadzenia na swojej powierzchni osadów z pożywienia i napojów niż szkliwo zęba. Dlatego też nie obserwuje się przebarwień ani koron, ani licówek porcelanowych.

Czy korony na zębach można wybielić?

Niestety nie. Pacjentom marzącym o hollywoodzkim, białym uśmiechu proponujemy po okresie 2 tygodni od zakończenia wybielania, kiedy ustabilizuje się kolor zębów, wizytę kontrolną. Podczas wizyty stomatolog dokona oceny istniejących koron. Jeśli różnice w kolorze zębów i uzupełnień będą znaczące, zaplanuje ich wymianę.

Jak długo trwa przygotowanie zęba pod koronę i jej cementowanie?

Opracowanie zęba pod koronę i jej zacementowanie jest procesem zwykle dwuetapowym. Na pierwszej wizycie, szlifowany jest ząb, pobierany wycisk oraz dobierany kolor przyszłej korony. Opracowany ząb zabezpieczany jest koroną tymczasową. Ma ona za zadanie ochronić ząb przed nadwrażliwością (w przypadku zębów żywych) na zmiany temperatury. Ochrania też tkanki przyzębia i dziąsła brzeżnego przed stanem zapalnym oraz bakteriami występującymi w jamie ustnej. Przy przebudowie większej ilości zębów zastosowanie koron tymczasowych stanowi cenną wskazówkę co do ostatecznego wyglądu korony.

Czy szlifowanie zębów pod koronę boli?

Zabieg szlifowania zębów pod koronę wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym, nie towarzyszą mu dolegliwości bólowe. Jeśli dotyczy zęba po leczeniu kanałowym, nawet znieczulenie nie jest konieczne.

Czy po założeniu ostatecznej korony będzie odczuwany dyskomfort?

Z racji, iż kształt i powierzchnia koron różni się nieznacznie od naturalnego zęba, przez pewien czas różnica może być odczuwalna. Znika ona jednak po pewnym czasie, który jest indywidualny dla każdego pacjenta.

Powrót

Nasza strona korzysta z plików cookies w celach zbierania statystyk odwiedzin.

X