Usuwanie ósemek

Usuwanie ósemek Łódź- Biniek Clinic Łódź

Ekstrakcja ósemek to zabieg, który cieszy się niezwykle złą sławą wśród pacjentów. W naszym gabinecie udowadniamy, że usuwanie zębów mądrości nie musi wiązać się z czymś nieprzyjemnym. Wszystko dzięki wykwalifikowanemu personelowi, który swoją pracę wykonuje precyzyjnie i uważnie. Zabiegi przeprowadzane są w odpowiednim znieczuleniu, z zachowaniem zasad aseptyki pola operacyjnego. Wskazaniami do ekstrakcji ósemek są znaczne zniszczenia zębów przez proces próchnicowy, gdy nie możemy zapewnić szczelności wypełnienia i prawidłowej odbudowy, nawracające stany zapalne wokół wyrzynających się zębów oraz zmiany okołowierzchołkowe niepoddające się leczeniu.

Wyjątkowo kłopotliwe są częściowo lub całkowicie zatrzymane ósemki. Gdy ząb wyrznięty jest częściowo, a resztę przykrywa dziąsło, sprzyja to gromadzeniu resztek pokarmowych pod kapturem dziąsłowym i powstawaniu stanu zapalnego. Całkowicie zatrzymane ósemki, często nieprawidłowo ułożone w kości, mogą naciskać na korzeń sąsiadującego zęba i stopniowo doprowadzać do jego resorpcji. W konsekwencji może to doprowadzić do konieczności ekstrakcji dwóch zębów.

Co prawda operacyjne usunięcie zęba mądrości jest zabiegiem bardziej skomplikowanym niż zwykła ekstrakcja, jednak dzięki naszemu personelowi i umiejętnościom nie jest to uciążliwe dla pacjentów. Prawidłowe zaopatrzenie rany i ewentualne dodatkowe leki pozwalają na przyspieszenie procesu gojenia.

Jak się przygotować do zabiegu uśnięcia ósemek w Biniek Clinic?

Jeśli istnieje możliwość, zabieg warto zaplanować na chłodniejsze miesiące. Niższe temperatury otoczenia sprzyjają szybkiemu gojeniu, upalne dni mogą nasilić nieprzyjemne dolegliwości poekstrakcyjne. Godziny poranne to odpowiednia pora na usuwanie zębów u osób z niską krzepliwością krwi oraz cukrzyków. Warto mądrze zaplanować 2-3 dni po zabiegu. Jest to czas, w którym opuchlizna i dolegliwości bólowe mogą najbardziej dawać się we znaki, a prawdopodobieństwo wystąpienia powikłań jest największe.

Bezpośrednio przed zabiegiem warto się spożyć obfity posiłek, ponieważ przyjmowanie pokarmów czy nawet ciepłych płynów może być utrudnione przez kilkanaście godzin. Palacze powinni zadbać o plastry lub tabletki z nikotyną, ponieważ palenie tytoniu po zabiegu jest niewskazane, podobnie jak stosowanie nikotynowych preparatów w formie gum do żucia i pastylek do ssania.

Zakazane jest również spożywanie nawet najmniejszych ilości alkoholu przed ekstrakcją. Alkohol może wchodzić w interakcje ze środkami znieczulającymi i nie tylko zmniejszyć działanie znieczulenia, ale także doprowadzić do powikłań kardiologicznych. Chirurgiczne usuwanie ósemek wykonywane jest w znieczuleniu miejscowym, które całkowicie znosi czucie bólu. Po ekstrakcji lekarz odpowiednio zaopatruje ranę, a pacjent tuż po zabiegu zostaje przez około pół godziny w poczekalni.

Zalecenia po usunięciu zęba mądrości w Biniek Clinic

  • W celu zahamowania krwawienia należy przez około 15 minut zagryzać tampon umieszczony w ranie po usuniętym zębie. Stały ucisk spowoduje szybsze tworzenie się skrzepu.
  • Spożywanie pokarmów jest zakazane przez okres minimum 2 godzin po ekstrakcji zęba, gdyż może spowodować podrażnienie świeżej rany. Podobnie z przyjmowaniem płynów, które mogą powodować wypłukanie skrzepu zabezpieczającego ranę.

Działające nadal znieczulenie może doprowadzić do pogryzień warg i języka poprzez trwające jeszcze zaburzenia czucia.

  • W celu zminimalizowania opuchlizny i bólu należy stosować́ zimne okłady. Może to być suchy lód, kompresy do zamrażania dostępne w aptekach lub zwykły lód zawinięty w mały ręcznik.
  • W razie pojawienia się dolegliwości bólowych po ustąpieniu znieczulenia, zaleca się stosowanie środków przeciwbólowych. Najlepiej wybierać́ takie, o jednoczesnym działaniu przeciwzapalnym np. Ibuprofen,Pyralgina. Jeżeli lekarz zapisze antybiotyk należy go stosować́ według zaleceń́, nawet po ustąpieniu dolegliwości i nie spożywać alkoholu. Jeżeli silne dolegliwości bólowe utrzymują̨ się̨ kilka dni należy udać́ się̨ na wizytę̨ kontrolną.
  • W ciągu doby po zabiegu zaleca się spożywanie chłodnych pokarmów. Należy unikać́ gorących napojów i posiłków. Rozgrzanie rany  i jej podrażnienie może spowodować́ nasilenie krwawienia.
  • Przez co najmniej dwa dni nie należy palić papierosów. Dym papierosowy ma niekorzystny wpływ na gojenie rany, upośledza tworzeniu się̨ skrzepu. Częstym powikłaniem jest wtedy tzw. Suchy zębodół, który jest wyjątkowo bolesny.
  • W ciągu doby po ekstrakcji nie powinno się̨ płukać́ jamy ustnej płukankami. Energiczne płukanie może usunąć́ skrzep zabezpieczający ranę̨, co przyczyni się̨ do wydłużenia okresu gojenia. Po tym czasie najlepiej stosować́ delikatne płukanki ziołowe, które mają działanie odkażające i ściągające jak np. szałwia.
  • Tylko w pierwszej dobie po zabiegu nie należy szczotkować́ zębów, aby nie uszkodzić́ rany. W kolejnych dobach na ranę̨ należy uważać́, natomiast zęby należy dokładnie oczyszczać. Higiena jamy ustnej jest bardzo ważna, gdyż zapobiega zakażeniu rany poekstrakcyjnej.

Często w miejscu po usuniętym zębie powstaje budzący obawy u pacjentów biało-szary nalot. Nie należy go usuwać́, gdyż̇ jest to zdrowa tkanka, z której tworzy się̨ nowe dziąsło.

  • Niewielkie krwawienie może utrzymywać́ się przez kilka dni po ekstrakcji. Jeżeli jednak z upływem czasu krwawienie się nie zmniejsza, należy niezwłocznie udać́ się̨ do stomatologa.
Powrót

Certyfikaty

Nasza strona korzysta z plików cookies w celach zbierania statystyk odwiedzin.

X